Saç Dökülmesi Nedir neden olur, Saç dökülmesi nasıl önlenir? Ne iyi gelir? Saç dökülme nedenleri, kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda saç dökülmesi tedavisi. Mersin Medicalpark Hastanesi Medicool Saç Ekim Merkezi‘nde ücretsiz muayene ve analiz ile saçların dökülmesi (Saç Kıran) tedavisi alın. Saçlarınız dökülmeden tedbir alın.

Mersin Saç Dökülmesi

Mersin Saç Dökülmesi tedavisi almak isteyenler için Mersin’de bulunan Medicalpark Medicool Saç Ekim Merkezimi kliniğinde ücretsiz saç dökülme tedavisi sunuyoruz. Mersin saç dökülmesi tedavisi sunan Mersin Saç Ekim merkezimizde hastalarımız için ultra önlemler ile hijyenik ortamda ve Korona Virüs Tedbirleri alınarak işlemler yapmaktayız.

Saç dökülmesi Mersin saç dökülmesi tedavisi Mersin saç dökülme doktoru
Saçların dökülmesi Mersin saç dökülmesi tedavisi Mersin saç dökülme doktoru

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir diye baktığımızda daha çok kişisel faktörlerin neden olduğunu görmekteyiz. Bunların başında sosyal, ekonomik, psikolojik etkenlerdir. Saçların dökülmesi neden olur? Ayrıca genetik yapı, sağlık sorunları ve vitamin eksiklikleri de önemli nedenlerdir. Saçların dökülmesine vitamin eksiklikleri neden olur diye biliriz. Vitamin eksikliğini sonucunu ortaya çıkaran nedene baktığımızda sosyal yaşam ve beslenme alışkanlığının neden olduğunu görmekteyiz. Bunları önlemenin bir yolu var. Yaşam tarzımızı değiştirmek, sosyal alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, Beslenme ve vitamin için düzenli beslenmeyi ön plana almaktır. Tüm bunların yanı sıra doktor muayenesi ve analizi ile de eksikliği ortaya çıkan nedenlerin giderilmesi ve tedavisi için doktorunuza danışınız.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi uygulanabilir bir şekilde saç tellerinin dökülmesinin önüne geçilebilir. Tedbir ile dökülmeye karşı neden olan faktörler belirlenir ve tedavi süreci başlatılır. Bitkisel tedaviler, Yağlar, karışımlar, vitamin takviyeleri, altta yatan hastalıkların tedavileri ile saçların dökülmesi tespiti yapılır. Daha sonra kişiye özel, kişiye uygun tedavi şekli belirlenir. Tedavi yöntemlerinin başında Kortizon tedavisi, vitamin takviyesi gelir. Yapılacak işlemlerin başında dökülmeyi önlemektir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Hastanede ve doktor gözetiminde gerçekleştirilecek ön muayene ve teklikler sonucunda doktorunuzun belirlediği ilaçlar, vitaminler iyi gelir. Ayrıca saç tipinize ve saç derisi dokusu özelliğine göre de doktorunuzca belirlenen saç dökülmesi şampuanı alıp kullanabilirsiniz. Saç dökülmesine karşı şampuan çeşitleri oldukça fazladır. En ideal olanı size uygun ve sizin için en olumlu etkiyi gerçekleştirecek saç dökülme için şampuan dır. Bunu ücretsiz olarak belirleyecek olan da Medicool Saç Ekim Merkezi doktorlarımız olacaktır.

Saç Dökülmesi İçin Vitamin

 1. Demir
  Karaciğer, et, ceviz, yumurta sarısı, bira mayası.
 2. E Vitamini
  Buğday tohumu yağı, ayçiçek yağı, safran yağı, badem, fındık, ıspanak, şalgam, pancar ve avokado.
 3. Vitamin B12
  Karaciğer, istiridye, midye, ahtapot, uskumru, yengeç, dana eti ve peynir.
 4. Folik asit
  Brokoli, mısır, portakal, tahıl, et ve yeşil yapraklı sebzeler.
 5. Biyotin (Vitamin B7 veya Vitamin H)
  Pazı, çiğ yumurta sarısı, karaciğer, dut, yeşil yapraklı sebzeler ve fıstık.
 6. Vitamin B3 (Niasin)
  Maya, pirinç, karaciğer, ton balığı, kırmızı biber, fıstık, tavuk ve kuru domates.
 7. Çinko
  Deniz ürünleri, karaciğer, tavuk eti, kırmızı et, badem ve süt ürünleri.
 8. A Vitamini
  Karaciğer, yağlı balık, süt ürünleri, yumurta, ıspanak, marul, kırmızı renk meyve ve sebzeler.
 9. D vitamini
  Vücudunuz D vitaminini direkt olarak güneş ışınlarından alarak üretir. Aynı zamanda yağlı balıklarda ve bazı mantar çeşitlerinde de D vitamini bulunur.
 10. C vitamini
  Yeşil ve kırmızı biber, kivi, brokoli, turunçgiller ve maydanoz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar doktor tavsiyesi ile belirlenir. Ortalama en iyi gelen yedi adet yağ çeşidiniz sizler için aşağıda sunduk. Yağları uyumadan önce saç diplerine masaj uygulayarak yapabilir. Sabah uyandığınızda yıkayıp günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Dilerseniz de saç tellerinin dökülmesi için maske olarak uygulaya bilir birkaç saat sonra da durulaya bilirsiniz.

 1. Lavanta Yağı
 2. Biberiye Yağı
 3. Papatya Yağı
 4. Sedir Ağacı Yağı
 5. Adaçayı Yağı
 6. Limon Yağı
 7. Nane Yağı

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesi nasıl önlenir, saçların dökülmesini önlemek için uygulanacak yöntemler şunlardır; İlaç tedavisi ve Saç mezoterapi yöntemidir. İlaç tedavisinde hali hazırda dökülmemiş saçların dökülmesinin önüne geçilebilir. Tedbir alınarak saçların sağlıklı çıkması sağlanır. Tam dökülme mevcut ise saç ekimi işlemi uygulanır.

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesinin önüne geçmek ve var olan saç köklerinin onarılarak kalınlaşması için; Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar, doktor kontrolünde alınmalıdır. İlaç tedavisi; saçların zayıfladığı ve inceldiği bölgelerde uygulanabilir. Ayrıca yeni başlamış hafif veya orta dereceli saç dökülme alanlarında uygulanabilir. İlaç tedavisinin sunduğu olumlu etkiler şunlardır:

 • Saç kökü sayısını artırır.
 • İncelmiş saç tellerini kalınlaştırır.
 • Saçların daha fazla dökülmesini engeller.

Başın ön kısmı, ön yanlar ve üst tepe bölgelerinde meydana gelen bütün saç kayıpları için ilaç tedavisi etkisi oldukça azdır. Bunun nedeni tam saç kayıplarında saç kökü hücrelerinin ölmüş olmasıdır. Saç kökü hücreleri öldüğü için yeni saç kökleri çıkmaz ve sonuç olarak ilaç tedavileri beklenen olumlu sonuçları vermezler. Bu aşamada Medicool Saç Ekim Merkezi ile görüşüp ücretsiz analiz yaptırarak saç ekimi için bilgi alabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç dökülme tedavisinde yaygın olarak uygulanan bir tedavi çeşididir. Saç Mezoterapi tekniği saçın sağlıklı büyüyerek gelişmesini sağlar. Bunun için eksik olan; vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin, mikro iğneler yardımıyla saç diplerine ve saç derisine enjekte edilmesi ile olur. Ortalama her 1 santimetre alana iğne yardımı ile uygulanır. Ardından işlem yapılan alan parmak uçları ile masaj yapılarak eşit bir şekilde dağılması ve saç diplerine yayılması sağlanır.

Saç mezoterapi yöntemi işlemi, kadınlarda ve erkeklerde uygulanır. Genellikle haftada bir seans olmak üzere 5-10 seanslık işlem ile tedavi uygulanır. İşlem ayrıcız sancısız bir şekilde gerçekleştirilir. Düzenli olarak her yıl işlem tekrarlanır. Bu sayede saç dökülmelerinin önüne geçilir. yeni saç köklerinin daha sağlıklı ve gür bir şekilde çıkması sağlanır.


Saç Dökülmesi Çeşitleri

Saç dökülmesi çeşitleri sizler için aşağıda sıraladık. Saç dökümü halk dilinde Saç Kıran olarak bilinir. Tıbbi olarak saçların dökülmesinin bir çok faktörü bulunur. Daha çok erkekler ile özdeşleşen sorun sadece erkeklerde bulunmaz kadınlarda ve çocuklarla da görünür.

 • Androgenetik Alopesi
 • Alopesi Areata
 • Alopesi Totalis
 • Traksiyon Alopesi
 • Skatrisyel Alopesi
 • Telogen Effluvium
 • İnvolutional Alopesi
 • Alopesi Barbae
 • Anagen Effluvium
 • Alopesi Üniversalis

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi nedeni %80 genetiktir. Saç Dökülme Erkek hormonu testosteron, kıl diplerinde de aktif bir şekilde yer alan hormondur. Saç kıllarının kökünde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bazı erkeklerde saç köklerinde bulunan keratin, testosterona karşı daha duyarlıdır. Bu etken erkeklerde dökülme fazla görülür. Buna da erkeğin genetik yapısı ve kalıtsal özellikleri neden olur. Saç dökülen erkeklerin cinsel yönden daha güçlü oldukları sonucuna varılamaz. Erkeklik hormonu fazla olan erkeklerin saçlarının döküldüğü ama cinsel yönden daha güçlü oldukları anlamına gelmez. Saç dökümünün sebebi testosteron fazlalığı değildir. Varlığı ve saç kılıfının testosterona duyarlılığının biraz daha fazla olması bir etkendir. Erkeklerin saçlarının dökülmesine neden olan faktörleri aşağıda madde halinde sıraladık.

 • Genetik yatkınlık
 • Erkeklik hormonu testosteron
 • Yaşlanma

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklere nazaran daha az olsa da kadınlarda da meydana gelir. Saç Dökülme Kadın hormonları ile alakalı ve doğum sürecinde oluşan hormon seviyesi değişiklikleri ve vitamin eksiklikleri bir etkendir. Bayanlarda saç dökülme nedenlerini aşağıda sizler için sıraladık.

 • Menopoz
 • Çeşitli hastalıklar
 • Stress, travma
 • Hamilelik
 • Beslenme düzeni
 • Saça sert muamele göstermek

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda saç dökülmesi ebeveyn ve yetişkinlere nazaran daha dikkat edilmesi gereken ve daha ciddiye alınması gerekir. Gelişim sürecinde bulunan çocukların sağlık sorunlarına işaret eden Saç Dökülme Çocuk yaşına bağlı olarak vitamin ve demir eksikliğinden meydana gelebilir.

 • Çocuklara uygun olmayan sabun ve şampuan kullanımı,
 • Yetersiz beslenme,
 • Alopesi Areata (Saçkıran),
 • Kalıtsal özellikler,
 • Sürekli aynı pozisyonda yatma,
 • Saç koparma hastalığı,
 • Mantar hastalığı,
 • Yüksek ateş,
 • Tiroit hastalıkları.


Saç Dökülmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi kafa derinizde yer alan saç köklerinin seyrelmesi ve zamanla azalması anlamına gelir. Azalma 100-150 saç teli ile sınırlı ve süreli değilse normaldir. Fakat saç tellerinin sürekli ve aylarsa süren bir şekilde azalmaya devam ediyor ise ciddi bir tedbir alınmalıdır.

Saç dökülmenin sebepleri nelerdir?

Saç dökülmesinin sebepleri kişiye, bulunduğu topluma, genetik yapıya, beslenmeye, yaşadığı coğrafyaya, içinde bulunduğu iklime, yaşa, cinsiyete, kişisel bakımına bağlı olarak değişir. Uzun süreli saç dökülmeleri sağlık sorunlarına işaret eder. Psikolojik olarak çalıştığı iş yeri, bulunduğu ortam, aile, stres faktörlerinden kaynaklı olabilir. Bazen de sağlık sorunlarından kaynaklı geçirdiği hastalıklara ve kullandığı ilaçlara, hormon bozukluğuna bağlı olarak da gerçekleşebilir.

Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesine yol açar?

Dengeli ve düzenli beslenme vücut sağlığı ve vitamin alımı için oldukça önemlidir. Düzenli beslenmeye rağmen saçları dökülen kimselerde saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saç dökümüne neden olur. Saçı döken vitamin eksikliği nedendir. Kişide B 12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineraller düşük ise saç telleri yeteri kadar beslenmez, zayıflar ve zamanla dökülür.

Saç dökülmesine karşı neler yapılabilir?

Saç dökülmesine karşı önlemler alınması gerekir. Bunların başında sosyal, psikolojik ve çevre faktörleri risklerinin azaltılmasıdır. Daha sonra sağlıklı beslenme, düzenli yürüyüş, spor ve vitamin eksikliğinin giderilmesidir. Düzenli beslenme ile meyve sebze, hayvansal gıdaların alımı sağlanmalıdır. Yürüyüş ve spor ile kan dolaşımı sağlanmalıdır. Güneş ışınlarından D vitamini alınmalıdır. Ayrıca doktorunuzun önereceği vitamin, çinko gibi takviye gıda veya ilaçlar alınmalıdır.

Dökülen saçlar tekrar çıkar mı?

Dökülen saçlar düzenli bir tedavi ile çıkabilir. Zamanında ve uzman ekip müdahalesi ile medikal müdahale gerektirmeden doğal yöntemlerle saç dökülmeleri durdurulabilir. Uzun süre olması durumunda Saç Ekimi işlemi ile dökülen saçlarınızın yerine yeni saç kökleri ekimi yapılabilir.

Saç dökülmesine hangi şampuan iyi gelir?

Saç dökülmesine karşı iyi gelen şampuanlar vardır. Dökülme için hangi şampuanı kullanmalı derseniz doktorunuz tarafından yapılacak muayene ve tekitlerden sonra, kan tahlillerinden sonra sağlık durumunuz, vitamin eksikliğiniz belirlenmelidir. Saç dökülme nedenine bağlı olarak önerilecek şampuan çeşidi belirlenir. Standart olarak her şampuan her bireye iyi gelmez hatta dökülme de yapabilir. Bu yüzden doktorunuzun belirlediği şampuanı ve diğer takviye uygulamaları kullanınız.

Erkeklerde saç dökülmesi kaç yaşına kadar devam eder?

Erkeklerde saç dökülme kadınlara ve çocuklara nazaran daha fazladır. Bunun nedeni sosyal, ekonomik ve psikolojik olabilir. Erkeklerde saç dökümünün diğer nedeni de hormon bozuklukları dır. Hormon bozukluğu tedavi edilebilir. Saçların dökülmesi durdurulabilir. Ayrıca Medicool Saç Ekim Merkezi aracılığı ile saç ekimi hizmeti alınabilir. Saç ekimi ile arzu ettiğiniz saçlarınıza kısa sürede kavuşa bilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için hangi vitaminler alınmalı?

Saç dökülmesini önlemek için vitaminler alınmalıdır. Vücudunuzda eksikliği doktor tarafından tespit edilmiş vitaminler yine doktorunuzun tavsiyesi ile alına bilir. Bunların başında B12 Vitamini, Çinko, Demir, D vitamini, Folik asitler mineral ve vitaminler alınmalıdır. Her kişide eksik olan vitamin veya mineral faklı olabilir. Bunun tespiti ve tedavi yöntemi Muayene ile Medicool Saç Ekim Merkezi bünyesinde bulunan doktorlarımız tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Etiketler:

Saç Dökülmesi Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir